Back to news

Агенція журналістських розслідувань допомогла відновити партнерські пологи та створити належну систему звітування у перинатальному центрі Рівненської області

До пандемії велика частка пологів в Україні відбувалась за присутності партнерів. Однак на початку карантину COVID-19 місцева влада майже у всіх регіонах України заборонила партнерам бути присутніми при народженні своїх дітей, хоча така заборона не вимагалася національними органами влади та не підтримувалась міжнародними організаціями охорони здоров’я.

Крім того, незважаючи на початок другого етапу медичної реформи, який гарантував, що всі витрати в пологових будинках України повинні покриватися за рахунок державних коштів, працівники лікарні продовжували вимагати гроші у пацієнтів для покриття витрат на народження дитини. Недостатня звітність також загрожувала державному фінансуванню Рівненського обласному перинатальному центру.

За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) ГО «Агенція журналістських розслідувань Четверта влада реалізовувала проєкт, спрямований на покращення місцевого висвітлення питань охорони здоров’я, насамперед у Рівненській області. Агенція проаналізувала проблеми, пов’язані з покращенням охорони здоров’я, що відбуваються в цьому районі, і запитала експертів, як їх можна вирішити. «Четверта влада» висвітлювала тему заборони партнерських пологів через свої публікації, охопивши 43 000 читачів через веб-сайт та платформи у соціальних мережах.

За словами головного санітарного лікаря Рівненської області Романа Сафонова, він наполягав на скасуванні заборони партнерських пологів після прочитання матеріалів «Четвертої влади», де були викладені детальні аргументи щодо переваг для здоров’я партнерів, що відвідують пологи, відсутності заборони від національних органів охорони здоров’я і як ставляться до проблеми безпеки Covid-19 в інших європейських країнах. “Я довго вагався. Я хотів подивитися, як це буде працювати в місті та чи будуть випадки, коли пацієнти заражаються вірусом. Я також стежив за публікаціями [Четвертої влади] і звертав на них увагу. Отже, я зважив ризики і вирішив підтримати рішення комісії [скасувати заборону]”, – сказав Сафонов, зауваживши, що вважає, що необхідно віддати належне Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» за допомогу у відновлення прав партнерів бути присутніми при народженні їхніх дітей.

Нові правила передбачають, що партнеру дозволяється бути присутнім при народженні дитини, якщо він може надати негативний результат тесту на коронавірус.

Рівничанка Алла Костишина народила другу дочку в обласному перинатальному центрі у вересні 2020 р. Її чоловік Віктор Костишин дуже хотів бути присутнім під час пологів, але подружжя побоювалося, що це буде неможливо через карантин та заборону. На щастя, для Костишинів та інших сімей у Рівному, партнерам дозволили відвідувати пологи влітку 2020го.

Це простіше, коли ти знаєш, що тут твоя рідна людина, і ви двоє чекаєте дитину. Рідна людина навіть з погляду розуміє, що тобі потрібно. І, звичайно, той момент, коли народжується дитина, і її бачить батько – це неповторно”, – сказала Алла Костишина.

Перинатальний центр розпочав належне звітування про народження після журналістського розслідування медіа-партнера USAID.

З 1 квітня 2020 року вартість пологів у Рівненському обласному перинатальному центрі повинна була бути безкоштовною для громадян після другого етапу медичної реформи. Однак, як показало розслідування агенції “Четверта влада”, працівники центру вимагали грошей готівкою на придбання необхідних ліків в аптеці центру замість того, щоб повідомляти про народження до Національної служби охорони здоров’я (НСЗУ), яка мала бути відшкодована з державного бюджету. «Четверта влада» змогла показати, що перинатальний центр занижував кількість народжень порівняно з попередніми відомостями.

Низка журналістських розслідувань виявила безліч проблем у роботі перинатального центру, що також загрожувало значним скороченням його фінансування. Публікації залучили велику аудиторію – 73 600 переглядів на веб-сайті «Четвертої влади», у Facebook та на YouTube. У результаті медійного висвітлення, тиску громадськості та підтримки НСЗУ були виправлені недоліки у звітуванні центру.

Представниця НЗСУ Христина Петрик зазначила: “ Завдяки журналістам “Четвертої влади” НСЗУ отримала інформацію, що у Рівненському перинатальному центрі звітували не про усі пологи, які надали за Програмою медичних гарантій, а це є необхідною умовою оплати. Ситуацію виправили. Матеріали “Четвертої влади” про зміни у медицині не носять формальний характер, а дають читачам корисну інформацію і доступно роз’яснюють суть. Працюю з ними як з колегами, з якими у нас спільна мета – донести до пацієнта, як йому отримати гарантовану медичну допомогу і як відстоювати свої права”.