Назад до новин

Барометр свободи слова за травень 2018 року

6 червня: У травні експерти Інституту масової інформації зафіксували загалом 29 випадків порушень свободи слова (квітень – 17, березень – 24, лютий – 34, січень – 13). Найбільша кількість порушень зафіксована в категорії “перешкоджання законній журналістській діяльності” – 12. Ця кількість дещо зросла в порівнянні з квітнем, коли було зафіксовано 9 випадків (березень – 9, лютий – 18, січень – 5). Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ “Барометр свободи слова”.

Порушення свободи слова експерти ІМІ зафіксували в 13 регіонах.

Лідером з порушень став Київ з областю, де зафіксовано 13 випадків, по два випадки зафіксовано на Дніпропетровщині, Донеччині, Миколаївщині та Черкащині, в інших регіонах – по одному випадку.

Порушниками прав журналістів в основному зафіксовані приватні особи, правоохоронці та представники місцевої влади.

Крім того, у травні ІМІ зафіксував 6 випадків побиттів – це найбільша зафіксована кількість таких випадків у порівнянні з іншими місяцями (квітень – 1, березень – 5, лютий – 2, січень – 0).

Також у травні експерти ІМІ зафіксували по 2 випадки погроз, кібератак та нападів на офіси засобів масової інформації.

Водночас зафіксовано по 1 випадку в категоріях “доступ до інформації”, “затримання”, “політичний тиск”, “пошкодження майна журналістів” та “цензура”.

Водночас ІМІ звертає увагу, що у Києві було затримано керівника “РІА Новини Україна” Кирила Вишинського.

За офіційною версією Кирило Вишинський підозрюється у скоєнні тяжкого злочину за статтею 111 Кримінального кодексу України. Положення законодавства України передбачають можливість утримання під вартою підозрюваного за цією статтею.

Це може розглядатися як втручання держави в свободу слова, але відповідно до частини 2 ст. 10 Конвенції про права і свободи, таке втручання може бути обгрунтованим, якщо воно передбачено законом, спрямовано на суспільно-важливу мету і рівень втручання відповідає необхідному в демократичному суспільству.

Оскільки станом на зараз ми не можемо чітко сказати, на чому грунтується обвинувачення, і чи відповідає ситуація нормам, передбаченим в демократичному суспільстві, ІМІ продовжуватиме уважно стежити за цим кейсом.

Більше інформації тут