Назад до новин

Білорусь перенаправила рейс Ryanair до Мінська, щоб заарештувати журналіста-дисидента

23 травня – рейс авіакомпанії Ryanair, що рухався з Греції до Литви, був перенаправлений до Білорусі, де білоруська влада заарештувала журналіста Романа Протасевича, який був пасажиром рейсу. Білоруські державні ЗМІ заявили, що літак було перенаправлено до Мінська через загрозу бомби. Однак це була лише хитрість, щоб заземлити літак. Олександр Лукашенко, якого часто називають “останнім диктатором Європи”, наказав винищувачу МіГ-29 супроводжувати літак Ryanair до мінського аеропорта – повідомила його прес-служба. Цей крок засудив державний секретар США Ентоні Блінкен та провідні європейські та британські чиновники. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила у своєму Twitter: “Епатажна та протиправна поведінка режиму в Білорусі матиме наслідки. На винних у викраденні літака авіакомпанії Ryanair повинні бути накладені санкції “. Президент Литви Гітанас Науседа назвав цей інцидент “актом терору, який фінансується державою”.

Білоруський журналіст Роман Протасевич, 26 років, виїхав з країни в 2019 році і живе в еміграції в Литві, висвітлюючи події спірних президентських виборів у Білорусі 2020 року через свій Telegram канал Nexta. У Білорусі проти нього було подано кримінальне обвинувачення у зв’язку з його журналістською діяльністю. Телеграм-канали стали особливо популярними в Білорусі як альтернативне джерело новин під час протестів проти урядових репресій. Nexta відіграла ключову роль для білоруських протестувальників та опозиції під час виборів, і продовжувала робити це після цього, особливо коли уряд  відключав новини.

Того ж дня українські громадські організації Євромайдан SOS, Центр «Вільна Білорусь» та «Восток SOS» організували зустріч, щоб підтримати Романа Протасевича та вимагати його звільнення. 26 травня Незалежна медійна рада України опублікувала заяву солідарності з Протасевичем із низкою рекомендацій урядам, НАТО, міжурядовим організаціям та некомерційним організаціям щодо його звільнення та надання ширшої підтримки жертвам переслідування білоруським режимом. Заяву підтримала велика кількість українських неурядових організацій, зокрема Центр демократії та верховенства права, Детектор медіа, Інтерньюз-Україна, Інститут масової інформації, Фундація Суспільність, Інститут розвитку регіональної преси, Центр розвитку інновацій, Платформа прав людини, VoxCheck та інші.

 

Більше на сайті Детектора медіа.

 

 Фото: Ben Neale on Unsplash