Назад до новин

Свобода слова в Інтернеті: як слід взаємодіяти державі та онлайн-платформам

13 грудня 2019: Соціальні мережі та онлайн-платформи готові взаємодіяти з українською владою у медійному регулюванні, а у сфері персональних даних слід оновити законодавство для захисту інтересів користувачів. Таким є один із висновків експертного форуму “Основні виклики свободи слова в Інтернеті: український та світовий контекст”, який відбувся 13 грудня.

Його організатором є Центр демократії та верховенства права. Форум став дискусійним майданчиком для органів державної влади, представників бізнесу, громадськості, правників та медійних експертів.

В Україні наразі змінюється бачення регулювання онлайн-медіа, наголосив Тарас Шевченко, директор Центру демократії та верховенства права. Про це свідчать і нові законодавчі ідеї, і публічні дискусії.

“Якщо у світі відбувалися поступові зміни у регулюванні онлайн-медіа, то в Україні вони почалися лише зараз. До цього громадянське суспільство вважало регулювання непотрібним. Мовляв, якщо влада отримає такі повноваження, то регулювання буде жорстоким та авторитарним. Незрозумілим залишалося і як українські органи можуть впливати на діяльність того ж Facebook”, – відзначив експерт. Зараз же, за його словами, можна бути упевненим, що новий орган-регулятор матиме повноваження у онлайн-сфері.

Тож головною темою першої панелі Форуму стала взаємодія держави та соціальних медіа для реагування на медійні виклики у мережі Інтернет. Натепер лише у Facebook зареєстровано 13 мільйонів українських користувачів, а у цьогорічну передвиборчу кампанію до парламенту 27% громадян вважали соцмережі ключовим джерелом інформації. Тому регулювання контенту у Мережі не менш важливе, ніж для традиційних медіа.

У своїй роботі глобальні онлайн-платформи не дотримуються законів конкретних країн. Однак Україна може взаємодіяти з інтернет-гігантами у цій проблемі. За словами Віталія Мороза, керівник програми нових медіа у Інтерньюз-Україна, такий сценарій є кращим за ігнорування становища у соцмережах чи спроб тиснути на них штрафами.

“Співрегуляція означає діалог, який враховує інтереси і бізнесу і України як держави. Адже компанії мають працювати, а наша країна – захищати інвестора. Це ліберальна концепція, у якій ми рухаємось до вільного світу. А тому треба уникати репресій та цензури”, – відзначив Віталій Мороз.

Зокрема, співпрацювати з українською владою готова платформа Facebook. За словами Катерини Крук, компанія вітає і навіть закликає уряд та громадянське суспільство подавати власні рекомендації.

“Ми – глобальна компанія, тому не можемо розробити правила для всього світу одразу. Зрештою, кожна країна має власні особливості та стандарти. Тому ми вітаємо рекомендації урядів та громадськості щодо дій у країні. Однак я б хотіла, щоб це була дискусія про глобальні зміни, а не спроба створити в Україні інтернет-острів з особливими правилами. Ми заохочуємо країни співпрацювати щодо персональних даних та питань політичної реклами”, – вказала вона.

Повний текст статті тут.