Назад до новин

«Черещур» — чи стане новою сходинкою до п’єдесталу якісного українського Late Night Show? – читайте в огляді наших колег з ГО “Детектор медіа”

4 грудня: Internews та наші міжнародні партнери підтримують створення та функціонування суспільного телебачення в Україні. Завдяки нашій підтримці UA:Перший розпочав масштабний проект «Національні дебати» у травні 2014 року – це був перший в Україні публічний дискусійний майданчик телевізійного формату, де головна роль належить аудиторії, а не ведучим чи експертам. А з цього року ми підтримуємо виробництво програми «Черещур» — це наша спроба підтримати виховання у населення смаку до гострої політичної сатири у форматі надзвичайно відомого та популярного в світі Late Night Show.

А ви вже дивилися цю передачу? Чи відіграє гумор важливу роль у вирішенні суспільно важливих питань? — Нагадуємо: програма виходить щоп’ятниці о 22:15 год. на телеканалі «UA: Перший», а запис публікується на офіційному каналі Youtube.

Дякуємо Валентину Пугачову та колегам з “Детектор медіа” за огляд попередніх передач «Черещур».

29 жовтня на телеканалі «UA: Перший» стартувало ток-шоу «Черещур». За словами авторів, формат передачі є аналогом Late Night Show (розважально-пізнавального ток-шоу) у США. Що таке Late Night Show і чи справді програму «Черещур» можна назвати його аналогом?

Що таке Late Night Show

Як окремий жанр ток-шоу, Late Night виник у США в 1940-х роках. Однак першу популярність здобув на початку 1960-х завдяки передачі The Tonight Show Starring Johnny Carson та її ведучому Джонні Карсону. Сьогодні у США можна нарахувати з десяток передач подібного формату. Девід Леттерман, Джиммі Феллон, Джиммі Кіммел, Конан О’Браєн, Стівен Кольбер — це далеко не всі живі легенди сучасного Late Night.

Late Night Show vs. «Черещур»

На час публікації цієї колонки вийшло шість випусків програми «Черещур». Програма виходить щоп’ятниці о 22:15 на телеканалі «UA: Перший», а запис публікується на офіційному каналі Youtube. Ведучий програми Майкл Щур про нове ток-шоу каже: «Це Late Night Show, або, як я це перекладаю, “Пізно Ввечорі Передача”. У програму будуть приходити зірки і різні знамениті люди. Будуть музики, буде файна атмосфера і то всьо буде весело».

Перший випуск був не ідеальним, але перспективним. Основна відмінність від класичного формату — відсутність монологу. Ведучий Майкл Щур виходить до глядачів, вітається й одразу сідає за стіл, щоб запросити першого гостя. Загалом гостей було двоє — актор Остап Ступка та співачка Саша Кольцова. У першому випуску відчувалася невпевненість ведучого, незручні паузи та слово-паразит «окей». Бракувало імпровізації. Не зовсім було зрозуміло, чому запросили саме цього гостя, а не іншого. У Штатах, наприклад, приводом для запрошення того чи іншого гостя є вихід фільму, театральної вистави, музичного альбому. Навколо цього базується розмова. А коли немає конкретного приводу, то розмова ніби «про все і ні про що».

Інша помітна вада першого випуску — взаємодія з аудиторією. Коли звучать жарти ведучого, глядачі практично не сміються. Жвава аудиторія — це один із основних факторів, що впливає на враження телеглядача від передачі подібного формату. Скажімо, якщо жарт у ведучого смішний, а аудиторія мовчить, то телеглядачу здається, що ведучий «затупив». Якщо жарт невдалий, але аудиторія реагує на нього сміхом, то телеглядачу буде здаватися, що жарт, як мінімум, непоганий, як максимум — дотепний.

До чого немає зауважень ані в першому випуску, ані в наступних — то це до українських музичних гуртів, які завершують програму піснею.

Наступні випуски програми були помітно кращими. Поміняли деякі лаштунки, ракурс зйомок, ведучий зустрічає гостей уже збоку, а не ззаду. З’явилися короткі монологи на початку передачі, але над якісним контентом треба ще працювати. Ведучому досі не вистачає дещо нової для нього харизми, ніж та, яку він виявляв у попередніх своїх проектах, та імпровізації, щоб монологи звучали смішно. Це можна пояснити новим амплуа Щура, якому треба час та досвід, аби вжитися в нову роль.

Однак важливі вади залишаються. Наприклад, ведучий жартує, але це виглядає незграбно, бо аудиторія пасивна. У третьому випуску були запрошені не два гостя, а лише один. Тобто передача мала такий формат: виходить ведучий, сідає говорити з гостем, а після недовгої розмови звучить пісня музичного гурту. Звісно, не варто все копіювати, але це схоже не на формат Late Night, а на будь-яке інтерв’ю, яких десятки на інших каналах.

Щоби покращити позиціювання передачі, авторам проекту варто зробити окремий канал на Youtubе (зараз програма публікується з Youtube-каналу «UA:Перший»). Таким чином фанатам буде зручніше знаходити нові випуски, авторам — аналізувати статистику та ефективність. У розмові з гостями варто чітко розуміти, про що говорити й чому. Наприклад, якщо спікер — Уляна Супрун, виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я України, то можна не всоте «розжовувати» з нею медичну реформу, а запитувати про геть протилежне (життя в Америці, переїзд до України, її інтереси і т. д.).

«Черещур» — це не перша спроба принести в Україну культуру Late Night. Але саме ця передача виглядає найбільш свіжою та подібною до американського варіанту за технічною складовою і позиціюванням. США знадобилося півстоліття, щоб виховати в населення смак до гострої політичної сатири та усвідомити важливу роль гумору у вирішенні суспільно важливих питань. Ведучі Late Night давно вважаються народними улюбленцями та одними з найавторитетніших публічних людей Америки. Україну, радше за все, чекає більш тернистий та довгий шлях, бо ресурсів, як фінансових, так і інтелектуальних, набагато менше. А поки що — ми продовжимо стежити за розвитком проекту «Черещур», щоби зрозуміти, чи це нова сходинка до п’єдесталу якісного Late Night в Україні, чи ще одна сходинка «в нікуди».

Фото: скріншот програми «Черещур»

Повний текст огляду тут, на порталі “Детектор медіа”.