Назад до новин

Донбас медіа форум зібрав більше 300 учасників

05 липня: В Святогірську Донецької області 27-29 червня відбувся 3-й Донбас Медіа Форум, який зібрав більше 300 учасників зі всіх міст Донбасу та з більшості областей України.

Основний лозунг Форуму – “Донбас в медіа: від популізму до фактів”. Організаторами цьогорічного заходу виступили громадські організації – “Донецький інститут інформації”, “Інститут демократії імені Пилипа Орлика”, “Донецький прес-клуб”, партнерами – громадські організації “Антикризовий медіа-центр”, “Центр громадянського контролю “Дій!”, “Громадське телебачення Донбасу”, “Media in Cooperation and Transition”. Форум та окремі панелі відбулись за фінансової допомоги – Посольства США в Україні, USAID, Представництва ЄС в Україні, Internews, Посольства Швейцарії в Україні, Міністерства закордонних справ Німеччини.

“Донбас стає приводом для політичного популізму, який проникає в журналістику, що впливає на споживачів контенту у сприйнятті кризи через призму того чи іншого транслятора. Саме тому спостерігається низька довіра до українських медіа серед місцевого населення. Відбувається порушення стандартів при висвітленні конфліктно дражливих тем. Психологічні травми самих журналістів впливають на якість контенту. Задля подолання зазначених проблем плануємо обговорити такі питання в рамках форуму: політичний популізм чи стандарти журналістики; підвищення ефективності роботи редакцій донбаських ЗМІ (менеджмент, залучення ресурсів, нові технології, різноманіття контенту); конфліктно чутлива журналістика під час кризи”, – сказав голова правління громадської організації “Донецький інститут інформації”, один з організаторів Форуму Олексій Мацука під час урочистого відкриття.

“Для Європейського Союзу ситуація на сході є пріоритетною і ми прекрасно розуміємо, що тут відбувається і хочемо допомогти вирішити проблемні питання. Ми прекрасно розуміємо, як цей конфлікт починався і журналісти мають велику відповідальність допомогти вирішити ці питання, тому ми фінансуємо цей захід. Ми розуміємо скільки болю накопичилось тут і серед вас і про це необхідно говорити і треба також слухати один одного і ставитись з розумінням до окремих інших думок, щоб ви показали, що журналісти спроможні почати діалог і вирішити конфлікт”, – сказав прес-аташе Делегації Європейського Союзу в Україні Давід Стулік.

“Обмін думками та точками зору, я спостерігаю синергію коли люди спілкуються, всі присутні тут навчаються один від іншого і ми йдемо вперед. Ви як журналісти зможете стати ще більш сильними як індивідуально, так і в групах. Журналістика і медіа це дуже важлива частина для того, що відбувається тут і для України і для Європи… Україна зробила значний крок вперед і журналісти є частиною цього процесу, тому Посольство США в Україні радо бути частиною цього процесу”, – сказав прес-аташе Посольства США в Україні Джефрі Анісман.

Форум розпочався з виступу представника громадської організації “Інститут демократії імені Пилипа Орлика” (ІДПО) Світлани Єременко, яка також є одним з організаторів заходу: “Україні вдалося повернути свободу слова. Можуть бути дискусії з цього питання, дехто дотримується іншої точки зору, але я вважаю, що свобода слова в Україні є, панує і це позитивне, що сталося за ці три роки після правління Януковича”. Єременко представила презентацію дослідження медіа, яке було проведено ІДПО напередодні Форуму в Святогірську.

Протягом Форуму було проведено 4 панельні дискусії та 24 майстер-класи.

Під час панельної дискусії «Лояльна чи незалежна журналістика» обговорювались такі питання як саморегуляція чи самоцензура журналістів під час висвітлення військового конфлікту; що первинне для журналіста, який висвітлює збройний конфлікт, – патріотизм, громадянська позиція чи професіоналізм; що означає термін «журналістика постправди», чому слово «постправда» (post-truth) потрапило в номінацію «слово року» від редакції Оксфордського словника; чим постправда та недотримання журналістами професійних стандартів загрожують Україні. Модератором виступив Андрій Діхтяренко, журналіст «Радіо Свобода», редактор «Реальная Газета». Спікерами були: Вадим Лубчак, журналіст газети «День»; Андрій Шаповалов, директор філії ПАТ НСТУ «Луганська регіональна дирекція»; Олена Голуб, медіаексперт, аналітик ГО «Інститут масової інформації»; Юрій Костюченко, виконавчий секретар Комітету із системного аналізу Президії НАН України; Олена Садовнік, проектний координатор Thomson Foundation.

Дивіться відео з Форуму тут.