Назад до новин

ІМІ оприлюднив результати щорічного моніторингового дослідження “Барометр свободи слова”

28 грудня – У своєму щорічному моніторинговому дослідженні «Барометр свободи слова» Інститут масової інформації (ІМІ) виявив 229 випадків порушень свободи слова у 2020 році, що на 14 випадків менше, ніж у 2019 році.

З цієї кількості 172 випадки були пов’язані з фізичною агресією проти журналістів (171 у 2019 році), 125 випадків перешкоджання законній журналістській діяльності (99 у 2019 році), 20 випадків побиття (23 випадки у 2019 році), 19 справ юридичного тиску (18 справ у 2019 році) та 19 випадків погроз (37 справ у 2019 році).

Головні тренди 2020 року: 

У 2020 році на цілих 26% зросла кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів порівняно з 2019 роком. Основними причинами такого зростання стали протизаконні карантинні обмеження та місцеві вибори.

Фізична агресія знову стала найпоширенішим порушенням свободи слова. На неї припало 74% всіх порушень свободи слова в Україні. Журналістам ламали техніку, виштовхували, нападали під час прямих ефірів, завдавали тяжких тілесних ушкоджень, погрожували, пошкоджували їхнє майно, підпалювали машини.

За даними ІМІ, 62 порушення свободи слова цього року були пов’язані з карантином, запровадженим через пандемію коронавірусу. Це майже третина (27%) загальної кількості порушень свободи слова в Україні. Переважно ці випадки стосувалися недопущення журналістів на сесії місцевої влади, а також нападів на журналістів на ринках, у перукарнях, магазинах під час перевірки дотримання умов карантину.

Експерти помітили тенденцію до вибіркового запрошення ЗМІ під час робочих поїздок президента Володимира Зеленського регіонами. Представники ІМІ зафіксували такі скарги від журналістів у Херсоні, Дніпрі, Кривому Розі, Хмельницькому, Запоріжжі, на Волині. Показовим став страйк херсонських журналістів, що не були акредитовані на зустріч із Зеленським: вони ставили новини без тексту, публікували порожні сторінки, вигадували текст із місця події.

Закритість органів влади стала одним з головних трендів року. Журналістів не допускали на сесії обласних, міських, районних та селищних рад. Найбільшими областями-порушниками стали Дніпропетровщина, Запоріжжя, Херсонщина, Полтавщина та Закарпаття. Цьогоріч представники місцевої влади протизаконно обмежували доступ журналістів під приводом карантину. Водночас місцеві органи влади не забезпечували будь-якого іншого доступу до інформації із сесії для медіа, зокрема не організовували онлайн-трансляцій.

Іншою тенденцією року стали обмеження доступу до публічної інформації. Журналістам відмовлялися відповідати чи надавати запитувану інформацію, виставляли рахунок за отримання запитуваної інформації. Це робили органи місцевого самоврядування, правоохоронці, центральні органи влади, зокрема Офіс президента.

За сприяння “Медійної програми в Україні” Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний і політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці “Барометр свободи слова”