Back to news

Медіаексперти розкритикували законопроєкт “Про олігархів”; в Офісі президента кажуть, що це не той законопроєкт

28 травня – Дзеркало тижня (ZN.ua) опублікувало статтю, у якій аналізується ймовірний законопроєкт «Про олігархів». Текст закону, отриманий ZN.ua із конфіденційних джерел, визначає олігарха як особу, яка бере участь у політичному житті, впливає на засоби масової інформації та має великий бізнес. Згідно з аналізом редакторки ZN.ua Юлії Самаєвої, формулювання законопроєкту може змусити власників, які відповідають критеріям “олігарха”, продати свої ЗМІ або переконатися, що ці ЗМІ не “поширюють інформацію політичного характеру”, що включає «обговорення діяльності людей при владі, місцевої влади, політичних партій, депутатів та інших представників держави».

Оксана Романюк, виконавча директорка IMI, у своїх коментарях для Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) зазначила, що деолігархізація ЗМІ включає:

• демонополізація ринку медіа;

• посилення саморегуляції медіа;

• підвищення компетентності та незалежності Нацради з питань телебачення і радіомовлення шляхом підвищення прозорості власності на ЗМІ;

• забезпечення незалежності журналістів;

• накладення відповідних штрафів за втручання в редакційну політику; і

• введення в законодавство понять «медіаринок», «медійна монополія», «вплив власників на контент».

Юрій Ніколов, редактор інтернет-сайту “Наші гроші”, наголосив на важливості цього закону через те, як, на його думку, медіа-олігархи впливають на державу та громадську думку. Однак він сказав, що згідно з прочитаним законопроєктом, олігархи зможуть обійти обмеження, просто передавши свої засоби масової інформації третім особам.

Спікер Офісу президента Михайло Подоляк назвав аналіз ZN.ua неактуальним та заявив, що текст, який отримав ZN.ua, не є текстом законопроєкту, і що Офіс президента все ще працює над проєктом.

 

Більше на сайті ГО «Детектор медіа».

 

Photo: Scott Graham on Unsplash