Back to news

Медійна програма в Україні допомогла місцевому медіа захистити громаду у Донецькій області від радіоактивного видобутку корисних копалин

Нікольське – селище із 8000 жителів у Маріупольському районі, неподалік від Азовського моря. Це також адміністративний центр для громади з 25 невеликими населеними пунктами із власними школами, садочками, художньою школою, культурним центром та ринком.

У січні 2021 року земельну ділянку площею 100 га поблизу Нікольського було виставлено на аукціон. Ділянка містить цирконій і радіоактивну руду, що б залучило інвесторів, зацікавлених у створенні гірничих робіт з її видобутку. Видобуток цирконію небезпечний для навколишнього середовища, і загроза забруднення, що досягає села – всього за півтора кілометри, – стала турбувати жителів Нікольського. «Якщо розпочнеться видобуток цирконію та рідкоземельних елементів, Нікольське перетвориться у спустошене поселення», – сказала Валентина Гребенюк, місцева жителька.

Завдяки професійному наставництву від ГО «Інтерньюз-Україна», що є партнером проєкту USAID «Медійна програма в Україні», незалежне медіа у Донецькій області Восточный вариант створив низку публікацій, які надали якісну інформацію про ситуацію місцевій громаді. За підтримки USAID Інтерньюз-Україна надала менторську допомогу чотирьом місцевим медіа з різних регіонів України щодо виробництва та розповсюдження контенту. Наставники спільно з місцевими журналістами підготували дев’ять статей на цю тему, які загалом охопили понад 84000 читачів. Одна публікація стала вірусною, котру прочитали 31 279 користувачів Facebook у Донецькій області.

«Восточный вариант» створив матеріал Скарб чи порохівниця? До чого може призвести видобуток цирконію поблизу Мариуполя, де викладено про потенційний вплив видобутку цирконію на місцеве середовище. Після його публікації жителі Нікольського організували акції протесту, провели автопробіг та збирали підписи під петицією для звернення до депутатів Верховної Ради та місцевих рад щодо припинення земельних торгів. Публікацію на сайті «Восточного варианта» прочитали 42 098 людей, незвично висока аудиторія для невеликого місцевого видання.

Микола Смирнов, один з членів місцевої групи активістів проти видобутку, сказав: «Ми проводили громадські слухання по селищним радам восьми селищ  та зібрали підписи проти видобутку цирконію і передали нашому народному депутату. Зараз люди заспокоїлись. Нас завіряють, що ніхто не піде проти слова громади. Я думаю, що тепер життя у селищі продовжиться у своєму руслі: ніхто не буде продавати дома, забирати дітей, звільнятися з роботи та переїжджати в інше місто, подалі від радіації. Позиція людей щодо видобутку цирконію не змінилась. Я вважаю, що ми не дарма показали свої настрої і посилили свою позицію завдяки засобам масової інформації. Інвестори, з огляду на цю всю ситуацію, не підуть на радикальні дії». Група активістів розглянула пропозиції експертів, викладені у матеріалах «Восточного варианта», щодо залучення фахівців, створення громадської організації, яка б захищала інтереси громади, та відстеження дій влади. У лютому 2021 року аукціон земельної ділянки було скасовано.

Журналістка “Восточного варианта” Тетяна Жук продовжує стежити за ситуацією. «Мій матеріал та приклад Нікольського з відміною торгів доводить: громада має своє слово і це слово лунає голосно, тому влада має до нього дослухатись. Якщо ж права громади порушуються, журналісти готові виступати “сторожовими псами” демократичних цінностей та верховенства права», – зазначила Жук.

Медійна команда пильно стежить за ситуацією та подальшим розвитком подій. Громада Нікольського має амбіційну мету: вилучити Нікольське з Інвестиційної мапи України державних геологічних служб та корисних копалин, щоб проблема небезпечного видобутку цирконію в цьому районі ніколи не повторилася.