Назад до новин

Медійна програма в Україні допомогла журналістам-розслідувачам викрити та зупинити корупційну схему проти українських моряків

До літа 2020 року всі українські моряки повинні були здавати іспити кожні п’ять років, щоб поновити документи, які дозволяють працювати на морі. Щоб зменшити ризики корупції під час усних іспитів, Уряд України в лютому 2021 року запровадив комп’ютеризовану систему іспитів. Проте цей захід мав зворотний ефект, оскільки чиновники мали змогу вимагати хабарів від українських моряків в обмін на здачу балів у комп’ютеризованій системі.

У березні 2021 року партнер Internews Bihus.Info дослідив і зробив на своєму YouTube каналі випуск шоу «НЕВЕДИСЬ», який фінансується проєктом USAID «Медійна програма в Україні», про цю корупційну схему. Команда журналістів-розслідувачів регулярно отримувала інформацію від громадян про корупцію в системі кваліфікації моряків. Підписники у соцмережах Bihus.Info попросили журналістів звернути увагу на це питання та додали репортерів у групи месенджерів моряків. Матроси визнали, що система була пошкоджена ще до того, як були запроваджені комп’ютерні тести, хоча давати хабар за прохідний бал було добровільно. Однак після запровадження нової системи корупція досягла катастрофічного рівня і залишила моряків у безвихідній ситуації.

Незважаючи на те, що реєстрація мала бути безкоштовною, Bihus.Info викрив той факт, що корупціонери зловживали своїм контролем над оцінюванням в онлайн-системі та вимагали хабарів від 4 000 до 10 000 доларів США (залежно від звання та кількості необхідних сертифікатів) для проходження оцінювання через мережу агентів. Моряки повинні були подати документи для реєстрації на тестування через портал Офіс моряка. Їм доводилося навчатися у так званих «клубних» освітніх центрах, рекомендованих чиновниками. Щоб викрити корумповану систему іспитів, журналісти-розслідувачі організували експеримент із двома моряками-добровольцями: один, який давав хабар через агента, не ходив на заняття в жодному навчальному центрі, випадковим чином вибирав відповіді на всі 75 питань із множинним вибором і здав тест протягом 15 хвилин. Другий моряк мав 13-річний стаж роботи і відмовився дати хабар агенту, ходив на всі заняття в навчальний центр, який обрав сам, і не поспішав під час іспиту. Перший моряк склав іспит, а другий – ні.

Розслідування Bihus.Info викликало бурхливе громадське обговорення, набравши 88 640 переглядів і 9 700 шерів, лайків та коментарів. Після публікації розслідування Національне агентство з питань запобігання корупції (НАКП) звернулося до Міністерства інфраструктури та Морської адміністрації з проханням провести оцінку ризиків для вирішення проблеми. Служба безпеки України (СБУ) повідомила, що розслідувала та заблокувала корупційну схему. Згідно з офіційною заявою, розслідування СБУ виявило, що «фактично державний реєстр належав третім особам. Це дозволило зловмисникам незаконно видавати дозволи морякам».

 

Нарешті, у липні 2021 року президент Володимир Зеленський підписав новий закон, який спростив процедури для моряків, які потребують погодження документів для роботи на морі. Після цих законодавчих змін нова електронна система тестів тепер знадобиться лише морякам, які отримують документи вперше, або тим, хто бажає отримати документи про кваліфікацію вищого ступеня. Документи для нинішніх моряків будуть продовжені онлайн автоматично, якщо вони мають досвід роботи. Команда Bihus.Info вважає, що нові правила мають значно знизити корупційні ризики у процесі сертифікації документів для моряків.