Назад до новин

Представниця Міністерства культури та інформполітики вважає, що Euronews Ukraine може стати джерелом російської пропаганди, якщо матиме ліцензію на мовлення

18 травня – Любов Цибульська, керівниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформполітики, заявила учасникам онлайн-презентації “Дезінформаційний ландшафт у східній та південній Україні: спільні наративи та джерела”, що зусилля медіа-менеджера Валіда Арфуша отримати ліцензію на Euronews Ukraine – це спроба посилити проросійську пропаганду в Україні. “У нинішньому вигляді Euronews транслює проросійські наративи про” громадянську війну “в Україні, серед інших”, – сказала Цибульська. “Була спроба отримати ліцензію, але, на щастя, Національна рада не дала їм цього зробити. Прагнучи отримати ліцензію, російські пропагандисти шукають шляхи отримати більший доступ до української авдиторії”.

13 травня Національна рада відклала розгляд ліцензії на супутникове мовлення до ТОВ «СН МЕДІА» для створення української версії каналу Euronews. Кінцевим власником цього ТОВ є медіа-менеджер та продюсер Валід Арфуш. З кінця 2019 року Арфуш працює віце-президентом з регіонального розвитку, відповідальним за розвиток діяльності Euronews у Східній Європі та Центральній Азії. Голова Національної ради Ольга Герасим’юк на засіданні Національної ради 13 травня зазначила, що не готова проголосувати за цю ліцензію, оскільки не має достатньої інформації про створення каналу, і запропонувала перенести питання. Більшість членів Національної ради її підтримали.

Ідея створення Euronews Ukraine була ініційована українським урядом восени 2020 року. Переговори щодо запуску української версії Euronews проводив особисто Олександр Ткаченко, чинний міністр культури та інформаційної політики. Тоді ГО «Детектор медіа» не змогла отримати коментар від міністерства щодо участі держави у створенні української версії Euronews.

 У жовтні 2010 року уряд тодішнього президента Віктора Януковича санкціонував ліцензійну угоду між Національною телекомпанією України та Euronews щодо створення української версії каналу. 24 серпня 2011 року українська версія Euronews розпочала ефір, але розбіжності в інформаційних програмах українською та англійською мовами помітили експерти ЗМІ. Українська служба Euronews редагувала новини на користь режиму Януковича.

У 2013 році Україна припинила виплачувати щорічні роялті Euronews з державного бюджету, а борг Національної телекомпанії України перед Euronews почав накопичуватися, перевищивши 10,5 млн євро на 2014 рік.

Наприкінці 2014 року новий український уряд та нове керівництво Національної телекомпанії України мали намір розірвати угоду з Euronews через відсутність коштів. У 2015 році Euronews подав позов до Національної телекомпанії України про стягнення 10,5 мільйонів євро боргу. Після тривалих судових процесів Euronews виграв суперечку, і UA:Перший, був змушений сплатити борг.

У лютому 2020 року Міністерство фінансів через несплачену заборгованість заморозило банківські рахунки UA:Перший. UA:Перший виплатив борг влітку 2020 року.

Більше на сайті ГО «Детектор медіа»

 

 

Photo credit: Euronews/Nataliia Liubchenkova