Back to news

Професійні стандарти та редакційна незалежність українських регіональних ЗМІ

У січні-лютому 2020р. Інститут демократії імені Пилипа Орлика (ІДПО) провів моніторинг регіональних друкованих та онлайн-медіа, які пройшли роздержавлення. Аналітичний звіт представлений у трьох частинах – Частина 1, Частина 2, Частина 3 Моніторинг проводився у восьми областях України: Донецькій, Луганській, Одеській, Дніпропетровській, Львівській, Чернігівській, Полтавській та Хмельницькій. Усього було проаналізувано 1560 статей у друкованих ЗМІ та 2889 статей в онлайн-виданнях.

На думку експертів ІДПО, друковані медіа демонстрували лояльність до місцевої влади та намагання заробити на поширенні «джинси». 18,4% публікацій у друкованих ЗМІ становлять сумнівні матеріали, що є немаркованою рекламою, або містять ознаки замовності, пропаганди, фейків. В онлайн виданнях таких матеріалів 13%. Трендовою темою замовності в січні 2021 року стало підвищення тарифів. Деякі місцеві політики використовували цю тему для політичного піару. Частина маніпулятивних текстів показувала дії місцевої влади тільки у позитивному контексті.

Матеріалів із ознаками пропаганди – 0,3% у газетах, 0,2% в онлайн. У цих текстах поширювалися маніпуляції щодо обов’язкового вживання української мови у сфері обслуговування. А деякі видання продовжили просувати проросійські наративи: в Україні тиснуть на російськомовних, Україна – маріонетка західних держав та ін.

Щодо стандартів, то, на думку ІДПО, найгірше дотримувалися балансу думок: 0,7 балів для друкованих ЗМІ, 0,8 для онлайн – із 2 балів максимум. Також проблемними були відокремлення фактів від коментарів, повнота та достовірність. Найкраща ситуація із доступністю та відсутністю мови ворожнечі.

З-поміж тематичних пріоритетів – життя місцевої громади (14% друк і онлайн), економіка/тарифи (6,9% – друк; 8,1 – онлайн). Деякі онлайн-ЗМІ зловживали темою «криміналу» (15,4%), а газети публікували неідентифікований контент (немарковану рекламу, поради, розваги) – 31,6%.

 

Детальніше на сайті Інституту демократії імені Пилипа Орлика.

 

Photo by Roman Kraft on Unsplash