Назад до новин

Проєкт USAID «Медійна програма в Україні»: допомога у висвітленні можливої ескалації збройного конфлікту

1 листопада – 30 жовтня Washington Post повідомило про поновлення нарощування російських військ біля східного кордону України. За оцінками ЄС, у квітні поточного року, російський уряд перекинув до кордону майже 100 000 своїх військових. Це відбувалося на фоні дезінформаційної кампанії, яка стверджувала, що Україна обстрілює мирне населення на Донбасі. Ці кроки викликали побоювання, що російська влада пом’якшує ґрунт для подальшого вторгнення на територію України. Після розмови між президентом Байденом і президентом Путіним і пропозицією провести саміт США-Росія міністр оборони Росії оголосив про відкликання військ.

Під час цього нарощування військ навесні 2021 року партнери Internews зустрілися, щоб обговорити, як задовольнити інформаційні потреби громадськості в разі ескалації конфлікту. Це включало інформаційні потреби громадян загалом і конкретно для тих, хто проживає в районах, до яких може бути вторгнення; потреби в навчанні та обладнанні журналістів; фронтова акредитація журналістів; та психосоціальна підготовка для журналістів, які висвітлюють збройні конфлікти та беруть інтерв’ю у постраждалих осіб. Партнери адаптували свої плани, включивши навчання та підготовку журналістів щодо того, як ефективно та точно висвітлювати конфлікти, надання першої допомоги та безпеки в екстремальних ситуаціях, інтерв’ю під час збройних  конфліктів та отримання акредитації від військових для роботи біля лінії зіткнення.

Висвітлення нинішньої ескалації в українських ЗМІ моніторили партнери Internews – Детектор медіа та Інститут масової інформації (IMI). Поки що висвітлення було низьким (1+1, 5 канал і канал 24). До IMI звернулися два журналісти з Бабель з проханням про бронежилети та шоломи для використання на передовій (обладнання було придбано навесні 2021 року за підтримки «Медійної програми в Україні» USAID).

 Партнери Internews провели такі заходи:

• Харківський прес-клуб провів п’ять тренінгів з тактичної медицини (перша допомога під час бойових дій), роботи на передовій, журналістської етики, правових аспектів роботи підчас  воєнного конфлікту, організації роботи редакцій та способів опитування постраждалих. Участь взяли близько 60 журналістів з Харківської, Донецької, Луганської, Дніпропетровської та Сумської областей.

• Інститут політичної інформації (Одеса) провів чотири тренінги для 100 журналістів з Одеси, Миколаєва, Херсона та Запоріжжя, присвячених питанням безпеки під час роботи журналістів в умовах конфлікту.

• Інститут масової інформації провів п’ять триденних тренінгів з першої тактичної допомоги, роботи на передовій та журналістської етики для 91 журналіста. Програма навчання IMI була розроблена, щоб задовольнити потреби медіаспільноти, визначені за допомогою онлайн-опитування працівників ЗМІ щодо їх готовності працювати на передовій у разі ескалації конфлікту на Сході України. IMI також надав бронежилети та шоломи журналістам, які працюють на передовій, створивши банк захисного спорядження. IMI закупив п’ять комплектів засобів індивідуального захисту для створення банку.

• Детектор медіа додав Facebook і YouTube до своєї інтерактивної панелі моніторингу та аналізу російської дезінформації (раніше вона охоплювала лише Twitter і Telegram). Методологія моніторингу включає визначення контенту (публікацій) та скоординованих кампаній, вивчення аудиторії та залучення (перегляди та поширення), аналіз тону та формулювання.

Наступна діяльність партнерів:

• Наприкінці листопада 2021 року Незалежна медійна рада проведе онлайн-засідання щодо конфлікто-чутливих репортажів для регіональних журналістів Одещини (з чотирьох запланованих на Сході та Півдні України).

• Детектор медіа опублікує шість моніторингових звітів протягом листопада 2021 – січня 2022 на своїх онлайн-платформах. Аналіз буде передано до Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики та Центру протидії дезінформації при РНБО. Мета звітів полягає в тому, щоб допомогти нейтралізувати російські дезінформаційні повідомлення, підвищивши розуміння громадськості про те, що стоїть за цими історіями, і допомагаючи державним установам змінити свої комунікаційні стратегії.

 

Photo: Google maps screenshot of one of many Russian military base near the Ukrainian border, Kamensk-Shakhtinsky, 14 km from the Ukrainian border.