Назад до новин

Редакційна рада НСТУ розробила 10 заповідей Суспільного на парламентські вибори 2019

26 червня: Редакційна рада Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) на виїздному засіданні розробила рекомендації для висвітлення парламентських виборів, які назвала «10 заповідей Суспільного на ці парламентські вибори». Засідання відбулося на базі Запорізької філії Суспільного 24 червня за підтримки проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні».

Про це сайту «Детектор медіа» розповіла голова редакційної ради НСТУ Ольга Вакало.

За її словами, перед редрадою стояло два завдання: нагальне – розробити рекомендації для висвітлення парламентських виборів і довгострокове – продовжити випрацьовувати механізм співпраці редрад всіх філій, щоб мати зі всіма безпосередній контакт і бути одним живим організмом.

«Через редради філій ми будемо розповсюджувати і просувати 10 заповідей Суспільного на ці парламентські вибори, щоб до 1 липня максимально передати наші напрацювання у всі регіони», – сказала вона.

Як пояснила пані Вакало, робота редради до липня 2019 року була можливою завдяки фінансовій підтримці проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні».

Наразі невідомо, звідки редрада НСТУ отримуватиме фінансування для того, щоб проводити наступні засіданні.

«Будемо на власному ентузіазмі онлайн обговорювати нагальні питання. На жаль, питання нашого фінансування зависло у повітрі. Ми дуже сподіваємося на продовження підтримки Офісу Ради Європи. На кінець жовтня ми маємо подати наші пропозиції щодо фінансування наглядовій раді і правлінню НСТУ на наступний рік», – сказала Ольга Вакало.

Подаємо повний текст «10 заповідей Суспільного на ці парламентські вибори:

1. Говорити_не_ можна_ мовчати!

Врахувати рекомендацію незалежного моніторингу активніше висвітлювати складні політичні процеси, зокрема вибори, не тільки в новинах, а і подбати про запуск суспільно політичного шоу «Виборчий округ: співбесіда» з 1 липня до 19 липня 2019

2. Процес, а не тільки персоналії.

Приділяти увагу інформуванню про те, як забезпечуються виборчі права громадян, особливо, чутливих соціальних категорій, під час позачергової кампанії.

3. Календарний план ЦВК.

Моніторити виконання у регіонах затвердженого ЦВК календарного плану організації та проведення позачергових парламентських виборів 21 липня ЦВК, інформувати про відповідність/невідповідність ходу виборчої кампанії у регіонах ухваленому графіку

4.  Інформувати, а не агітувати.

На виконання п.2.2.6 та 2.1.5.Редстатуту ПАТ НСТУ  журналісти Суспільного забезпечують і відповідають за  якісне інформаційне висвітлення виборчого процесу і не задіяні у виготовленні та  розміщенні передвиборної агітації.

5. Дрес-код виборчого періоду.

Протягом кампанії (до 21 липня включно) у новинах та ефірах суспільно політичного шоу «Виборчий округ: співбесіда» не дозволяти використання політичної символіки та інших ознак виборчої агітації.

6. Експерти. Незаангажованість.

У випадку відсутності (особливо в регіонах) незаангажованих експертів подбати про збалансованість  – «експерти-антогоністи» або про коментар з іншого регіону чи столиці. Якщо експерт, авторитетний у певному питанні, став суб’єктом цього виборчого процесу, його поява в ефірі для коментування ситуації  можлива хіба у виняткових випадках (доведена ексклюзивність)

7.  Стандарт якості – якість стандартів.

Демонструвати ринку стандарт якості роботи у висвітленні виборів напротивагу заангажованій редакційній політиці приватних телеканалів. Посилити увагу дотриманню зафіксованих у редакційному статуті вимог до створення і поширення контенту.

8. Нові – старі обличчя. Персоналії.

Для забезпечення свідомого поінформованого вибору сприяти максимальному «розкриттю» кандидатів і кандидаток –  обов’язковий бекграунд, аналіз виборчих програм і обіцянок, життєві цінності і пріоритети.

9. «Людська» мова.

Ясно, чітко і доступно про складне, заплутане і важливе.

10. Про порушення відповідально.

Поки порушення не доведене у судовому порядку використовуємо фразу «те, що має ознаки порушення» і обов’язково та чимповніше  їх фіксуємо: випадки підкупу виборців, незаконної агітації, застосування адмінресурсу тощо».

Фото: Arnaud Jaegers – Unsplash