Назад до новин

Українські медіа реагують на історичний нарис Кремля

16 липня – есе президента Росії Володимира Путіна (опубліковане 12 липня), в якому стверджується, що росіяни та українці завжди мали колективну історію, і що Україна може бути стабільною та процвітаючою лише в тому випадку, якщо вона підтримуватиме дружні зв’язки з Росією, зазнало нищивної критики з боку українських ЗМІ та в соціальних мережах. Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко прокоментував у Telegram, що читачі цієї статті, яка була опублікована російською та українською мовами, «повинні переключитися на критичне мислення та пам’ятати про реальні дії Росії щодо України – війну, ворожість, фейки та пропаганду”.

16 липня Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки опублікував статтю на сайті ІА «Укрінформ», у якій проаналізовано три ключові неправдиві наративи, на які спирається російський уряд при описі історії України:

1. Росія є єдиною правонаступницею Київської Русі.

2. Українці – це насправді росіяни.

3. Крим – колиска християнської Русі і земля, з якої християнство поширилося по всій Росії.

Медіа «Дзеркало тижня» опублікувало статтю Олексія Резнікова, міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України “Аналізуючи статтю Путіна: про банкрутство та страхи імперії”. Резніков зазначив, що есе – це не що інше, як “реферат з підручника радянського лектора-агітатора, де перераховані найпоширеніші міфи, кліше, казки та спотворення про Україну та її історію”.

 16 червня VoxUkraine опублікував звіт про перевірку фактів есе і виявив, що в ньому немає жодної фактичної цитати.

“Детектор медіа” опублікувала статтю Дмитра Золотухіна, медіаексперта, колишнього заступника міністра інформаційної політики, у якій він рекомендував українцям не реагувати на статтю Путіна, оскільки “її метою є не спілкування для вирішення конфлікту, а маніпуляція для його перемоги”.

 Українська служба BBC , Meduza, Deutsche Welle та Liga.net Liga.net попросили прокоментувати статтю відомих істориків, як українських, так і російських. Більшість говорили, що політики, зазвичай, використовують історію як засіб для досягнення своїх політичних цілей, тоді як справжня історична правда може сильно відрізнятися. Відомий український історик Ярослав Грицак в інтерв’ю кореспонденту Liga.net Владиславу Сердюку зазначив, що ця стаття може розглядатися або як загроза для України, або як знак того, що Росія починає використовувати “м’яку силу”, звертаючись до українців їх мовою.

Більше на сайті ГО «Детектор медіа».

 

 

Фото: Markus Winkler on Unsplash