Назад до новин

В Україні знижується фізична агресія щодо журналістів, проте погіршується доступ до інформації – ІМІ

6 червня: Сьогодні, в День журналіста України, наші партнери з Інституту масової інформації (ІМІ) оприлюднили результати свого щомісячного моніторингу “Барометр свободи слова”.

За п’ять місяців 2017 року ІМІ зафіксував загалом на території України 102 випадки порушень свободи слова. В цьому експерти ІМІ зауважують деяке покращення, для порівняння, минулого року за цей же період було зафіксовано приблизно таку ж кількість порушень (108 випадків).

Під час прес-конференції Катерина Дячук, експерт Інституту, презентувала три “найпопулярніші” види порушень, з якими стикаються наші журналісти.

“Найбільшу кількість порушень за п’ять місяців 2017 року було зафіксовано у категорії “перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” – 32 випадки (за той же період 2016 року – 38 випадків). Цього року відзначається тенденція до збільшення порушень у категорії “доступ до публічної інформації”. Зокрема, з початку року експертами ІМІ було зафіксовано 16 випадків порушень, пов’язаних з доступом до інформації, – а за той же період 2016 року було зафіксовано 7 таких випадків. Нарешті, погрози, які отримують журналісти – посідають третє місце серед видів порушень, а це тренд який має насторожувати,” сказала Дячук.

Водночас ІМІ констатує зменшення фізичної агресії відносно журналістів в Україні. Так, за п’ять місяців цього року, було зафіксовано 6 випадків побиття та нападів на журналістів. Для порівняння, за аналогічний період минулого року було зафіксовано 18 випадків нападів і фізичного побиття.

Також негативною тенденцією є збільшення кількості випадків пошкодження майна журналістів: з початку року сталося 8 таких випадків, у порівнянні з 2016 роком, коли був зафіксований один випадок, і той у січні.

Регіонами, де було зафіксовано найбільшу кількість порушень у цьому році, стали Київ з областю (24 випадки), Полтавщина (10 випадків) та Миколаївщина (8 випадків). Цього року Полтавщина вперше увійшла до переліку областей-антилідерів за кількістю порушень свободи слова: лише за другу половину травня там було зафіксовано шість випадків порушень прав журналістів.

У цьому році основними агресорами і порушниками прав журналістів стали: приватні особи – 58 випадків, місцева влада – 14 випадків, правоохоронці з силовиками – 7 випадків, судова влада – 5 випадків.

Читати повний текст звіту.

Моніторинг відбувається за підтримки Програми USAID “У-Медіа” та Посольства США в Україні.