Назад до новин

Верховній Раді рекомендують уточнити поняття «журналіст», щоб захищати несистематичних журналістів

9 грудня: Оприлюднено Рекомендації парламентських слухань щодо безпеки журналістів. Верховній Раді пропонують проводити парламентські слухання щодо стану безпеки журналістів і свободи слова в Україні щороку.

Члени Комітету Верховної Ради з питань свободи слова зареєстрували в парламенті проект постанови № 2541 «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення». Самі слухання відбулися 6 листопада.

Автори проекту постанови пропонують Верховній Раді схвалити Рекомендації та заслухати в Комітеті з питань свободи слова у травні 2020 року звіти міністра внутрішніх справ, генпрокурора, голови Нацполіції, директора Державного бюро розслідувань про стан розслідування кримінальних справ, порушених за фактами перешкоджання професійній діяльності журналістів та загибелі журналістів.

Кабінет Міністрів має до 1 червня 2020 року поінформувати Верховну Раду про стан реалізації Рекомендацій парламентських слухань.

До проекту постанови додається текст Рекомендацій.

Зокрема, Верховній Раді пропонується визначити правовий статус інтернет-ЗМІ та журналістів інтернет-ЗМІ. Також рекомендується поняття «журналіст» і «журналістська діяльність» привести у відповідність до європейських стандартів у цій сфері, замінивши/виключивши ознаку «систематичності» такої діяльності. На думку авторів рекомендацій, це потрібно, щоб охопити захистом також і тих, хто несистематично займається журналістикою та зазнає втручання. Також – щоб постраждалим не потрібно було доводити намір перешкодити їхній систематичній, а не будь-якій журналістській діяльності.

У документі також виписано рекомендації президенту України, уряду, Генпрокуратурі, Міністерству внутрішніх прав, Нацполіції, ДБР, Мінобороні, Верховному Суду, Уповноваженому з прав людини, штабу ООС, журналістським та медійним організаціям, редакціям засобів масової інформації та іншим.

Читайте повний текст рекомендацій.