Назад до новин

Виявлення гнилизни: як Internews допомагає засобам масової інформації викривати та долати корупцію в Україні

Дев’ятий рік поспіль Всеукраїнська Конференція журналістів-розслідувачів збирає найкращих фахівців у цій галузі 

13 грудня 2017 р. Київ, столиця України, має чудовий оперний театр, величні церкви та собори, модні дизайнерські та мережеві магазини, розкішні ресторани та широкі центральні проспекти — усе, щоб мати цілком європейський вигляд. Але під цим глянцевим фасадом ховається місто, де панує корупція, що пронизує всі сфери українського життя. Поліція, лікарі, професори університетів вимагають хабарів буквально за все, а газети рекламують фірми, які запропонують вам готові відповіді на запитання на будь-яких іспитах.

Індекс сприйняття корупції Transparency International (TI) (за 2016 рік) — найпоширеніший показник корупції в усьому світі — ставить Україну на 131 місце зі 176 країн світу поряд з Росією, Непалом та Іраном. Безкарність і неефективна судова система «впевнено тримають» Україну в нижній частині корупційних рейтингів, відзначають експерти ТІ, попри постійні заяви та гучні дійства влади, яка називає боротьбу з корупцією своїм «головним пріоритетом».

Починаючи з 1991 року, чиновники, нардепи та бізнесмени створили складні та надзвичайно прибуткові схеми розкрадання державного бюджету. Як наслідок, ці крадіжки безповоротно зруйнували Україну. Генпрокуратура, за інформацією агентства Reuters, стверджує, що в період з 2010 по 2014 роки чиновники щорічно крали п’яту частину національного ВВП. Рівень життя звичайних українців, які пережили дві революції, не поліпшився, а жменька олігархів стала мільярдерами. Колишній президент Янукович мешкав у розкішному палаці в Межигір’ї  під Києвом. Після його ганебної втечі протестувальники знайшли картини, ікони, книжки та колекційні вироби з фарфору та кераміки вартістю в мільйони доларів, які лежали у нього в гаражі. Бо йому просто ніде було все це показувати.

Я міг би продовжувати зупинятися на інших негативних моментах гнилизни корупції в нашій країні, але після відвідування ІХ Всеукраїнської конференції журналістів-розслідувачів 8-9 грудня цього року, – головної події для української розслідувальної журналістики, – я дійшов оптимістичного висновку, що не все так погано й похмуро серед тих, хто реально допомагає нашому суспільству позбавлятися від цього бруду.

Більшість зі 170 учасників цієї дводенної конференції, яка збіглася в часі з Міжнародним днем боротьби з корупцією [його відзначають 9 грудня], також погодиться зі мною, що ключ до виявлення корупції — це знання, підтримка та ресурси. Internews має та надає все це.

В Україні, завдяки нашим партнерам та донорам — таким, як уряд Канади, уряд США та USAID, впродовж останніх п’яти років ми підтримуємо всі основні проекти розслідувальної журналістики, що існують в нашій країні.

Ми пропонуємо освіту, участь в коаліціях та співпрацю як в загальнонаціональних так і міжнародних мережах, можливості для організаційного розвитку центрів журналістських розслідувань та підтримку щодо виробництва медіа контенту.

Разом з Інститутом розвитку регіональної преси, одним з наших головних партнерів, ми забезпечуємо юридичний аналіз програм для зменшення правових ризиків. А ще ми спільно надаємо підтримку журналістам у доступі до публічної інформації для безпечного проведення розслідувань і написання матеріалів.

У свою чергу, за останні неповні чотири роки «Слідство.Інфо» – телепроект, який було спільно створено чотирма регіональними центрами журналістських розслідувань — перетворився на справжній загальнонаціональний проект.

Три національні телеканали та 17 регіональних телеканалів транслюють цю популярну щотижневу програму, аудиторія якої сягає понад 14 мільйонів глядачів.

«Наші Гроші» – це ще один проект, який підтримується Internews. Команда журналістів отримала численні нагороди, випустивши понад 40 телепередач, в яких розслідувалися порушення закону та зловживання владою, підкупність і продажність державних службовців й простих громадян. Або, все те, що простіше можна назвати «даванням хабарів».

Як наслідок, завдяки телесюжетам, які вийшли в ефір у рамках цих програм підтриманих Internews, принаймні дев’ятьох корумпованих чиновників було звільнено, а також було відкрито вісім кримінальних проваджень та судових справ. Збережено державних коштів на загальну суму більше, ніж 1,3 мільйона дол. США, що є доволі відчутним результатом для країни, яка страждає від хронічної економічної кризи та гостро потребує поліпшення інвестиційного клімату.

Безумовно, боротьба з корупцією є глобальною проблемою, оскільки від неї не захищені жодна країна, регіон чи спільнота. Але Україна цілком спроможна, після двох десятиліть розкрадань та неефективного держуправління, відновити економічне зростання та мінімізувати корупцію до рівня розвинутих країн, щоб згодом і самій приєднатися до таких країн.

Журналісти-розслідувачі, з якими співпрацює Internews, відомі своєю рішучістю і професіоналізмом у своїй сфері як в Україні, так і далеко за її межами. Реальний вплив їхніх телепрограм та матеріалів на прогрес антикорупційної реформи є величезним. Особливо зараз, коли наша країна потроху відроджується з гнилизни корупції, непрофесіоналізму та байдужості.

На мою думку, саме роботи журналістів-розслідувачів великою мірою сприятимуть тому, щоб Україна здійснила стрімкий стрибок у міжнародних рейтингах ТІ, і, нарешті, вибула зі списку найкорумпованіших держав світу.

Автор: Сергій Гриценко, Програмний менеджер Internews. Думки та висновки належать автору цієї статті і не обов’язково відображають погляди USAID чи Internews.